Syn.: Dorycnium jordani var. germanicum Gremli, Dorycnium suffruticosum var. sericeum Neilr., Dorycnium pentaphyllum var. sericeum (Neilr.) Neilr., Dorycnium pentaphyllum subsp. germanicum (Gremli) Gams in Hegi, Dorycnium sericeum (Neilr.) Borbás
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Balkánský poloostrov (na jihu po severní Řecko, východně po jihozápadní Rumunsko), východní Alpy, panonská oblast střední Evropy, izolovaně i jižní Polsko. U nás se vyskytuje roztroušeně pouze na jižní Moravě, na Slovensku v teplejších oblastech. Dosud je často hodnocen jako subspecie druhu D. penthaphyllum, jehož areál zasahuje až do západní Evropy.
Ekologie: Roste na výslunných stepních stráních a na skalnatých stepích, na suchých loukách a pastvinách, na mezích a ve vinohradech.
Popis: Nízký polokeř s kůlovým kořenem, 25–50 cm vysoký, stonek při bázi dřevnatý, kmínky poléhavé, větvené, bylinné části větví poléhavé, vystoupavé až přímé, většinou chlupaté. Listy dlanitě 5četné, čepel lístků obkopinatá, hedvábitě chlupatá, květní hlávky 8–15květé, květní stopky zhruba zdéli poloviny kališní trubky, kalich zvonkovitý, koruna bílá až narůžovělá. Plody jsou lusky.
Ohrožení a ochrana: Bílojetel německý patří k ohroženým druhům naší květeny (C3).
Fotografováno v červnu 2004 (Česko, Mohelenská hadcová step).